,
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Evlilik Terapisti Yorumları
Site Haritası

Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte Cinsel Yaşam Gebelikte Cinsellik 
         Gebelik kadının hayatını kökten etkileyen son derece önemli bir süreçtir. Bu süre içerisinde kadında pek çok fiziksel değişimin yanı sıra buna paralel olarak dikkate değer psiko sosyal değişikliklerde ortaya çıkar.

         Gebelikle birlikte yavaş yavaş annelik içgüdüsü artmaya başlar. Özellikle ilk gebeliklerini deneyimleyen kadınlar ve eşleri dışarıdan olan müdahalelerin bebeğe zarar verebileceğinden endişelenirler. Bu endişe onların cinsel yaşantılarını etkileyebilir.  Cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasına ve düşük ya da erken doğuma neden olacağından endişelenerek cinsel yaşamlarına ara verebilirler.

         Eğer kadın rahat bir hamilelik geçiriyorsa sanılanın tersine kadınlarda cinsel isteğin arttığı tesbit edilmiştir. Bunun nedeninin gebeliğe bağlı hormon salınım sistemine bağlı olarak genitallere kan akışının artışı ve bununla bağlantılı olarak ıslanma, uyarılma ve cinsel hazdaki  artış olduğu düşünülmektedir.

         Gebeliği takip eden hekimin herhangi bir risk görüp cinsel aktivitelerini durdurmalarını istemesinin dışında çiftlerin gebelik döneminde cinsel yaşantılarını devam ettirmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Yapılan araştırmalarda gebelik döneminde cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermediği, düşük veya erken doğuma neden olmadığı kabul edilmiştir.

         Erken doğum hikayesi zaman zaman nedensiz kanamaların olması, genital organlarda bir enfeksiyon ya da ilişki esnasında kanama ya da ağrı şikayetlerinin olması durumunda çift cinsel ilişkide bulunmamalı ve doktoru ile iletişime geçmelidir.

         Bu risklerin olmaması koşuluyla gebelik döneminde çiftin cinsel yaşantılarına devam etmeleri çifti psikolojik olarak ta besler ve güçlendirir. Çifti duygusal olarak birbirine yaklaştırır ve kadının gebelik dönemini mutlu bir şekilde geçirmesine yardımcı olur.

         Bir bakıma evlilik yaşamında özel bir dönem olan kendine özgü hassasiyetleri içinde barındıran gebelik süresine uyum çiftin ilişkisi ve annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hatta çiftin gelecekteki evlilik ve cinsel yaşantılarını olumlu yönde etkiler.

         Herhangi bir risk olmadan bebeğe zarar verir endişesi ile gebelik döneminde cinsel aktivitelerine son veren çiftlerde bu durum doğum sonrası ve emzirme döneminde de devam ederek çiftin cinsel yaşantısında cinsel isteksizlik ya da başka cinsel problemlere neden olabilmektedir. Çünkü gebelik, doğum, emzirme süreciyle beraber çiftin cinsel yaşantılarına ara vermiş olmaları çiftin tekrar eski cinsel rutinlerine dönmelerini zorlaştırmakta hatta bazen çiftin o evreye takılıp kalmalarına neden olabilmektedir.

         Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı taktirde gebelik döneminde çiftlerin cinsel yaşantılarına devam etmeleri hem annenin sağlığı ve mutlu bir gebelik dönemi geçirmesi hem de çift ilişkisinin güçlenmesi doğum sonrası sağlıklı cinsel yaşantıları ve evlilik uyumu açısından oldukça önemlidir.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist