,
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Evlilik Terapisti Yorumları
Site Haritası

Çocuklarda İdrar Kaçırma(Enürezis)

Çocuklarda İdrar Kaçırma (Enürezis)

      Çocuğun 5 yaşında olmasına rağmen yatağına veya giysilerine haftada birkaç kez sürekli olarak ya da tekrarlı bir biçimde idrarını kaçırmasıdır.
      Genel olarak idrar kaçırma erkek çocuklarda kız çocuklara göre daha fazla görünür. 7-8 yaş arasındaki çocuklarda görülme sıklığı %9 dur. Bu çocuklar genellikle ergenlik öncesi dönemde idrar tutma alışkanlığını kazanır.
     İdrar kaçırmada psiko sosyal faktörler önemli rol oynamakla birlikte genetik faktörlerin de rol oynadığı kabul edilmektedir.
     Eğer çocuk hiç idrar kontrolünü öğrenememiş ise buna birincil enürezis denir. Normalde tuvalet ve mesane kontrolünü kazandıktan sonra ortaya çıkanşekline ikincil enüresiz denir. İkincil enürezisin psiko sosyal stres kaynakları ile daha yakından ilgili olduğu bilinmektedir. Örneğin duygusal sorunlar, kardeş kıskançlığı, okul sorunları,gergin çocuk ebeveyn etkileşimleri vb.
         Tedavide davranışçı yöntemlerle tuvalet alışkanlığını yeniden organize etme, ödüllendirme, ,ebeveyn çocuk etkileşimini yeniden organize ederek, ebeveyn çocuk etkileşimini güçlendirme etkili yaklaşımlardır. Ayrıca aile terapisi, alarm tekniği gibi yöntemler uygulanır.
Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman